Premiera „Niewidzialnych” Natalii Delewej

Oddajemy w Wasze ręce kolejną, szóstą! WYSZUKANĄ książkę. Duma! Dziś premiera Niewidzialnych Natalii Delewej w przekładzie Hanny Karpińskiej. Ta bułgarska powieść została wyróżniona w 2018 r. nagrodą „Debiut”.

Lektura powieści „Niewidzialni” Natalii Delewej przypomniała mi, że w dzieciństwie ukrywałam się w szafie, na drzewie, na strychu i marzyłam o czapce niewidce. W zagrożeniu chciałam założyć taką czapkę na głowę, zniknąć ze świata, ukryć się w bezpiecznej przestrzeni, tam gdzie nikt mnie nie znajdzie. Potem zorientowałam się, że taką czapką niewidką może być literatura i moja wyobraźnia. Podobnie myśli narratorka „Niewidzialnych”. Ona zbiera strzępki artykułów, wsłuchuje się w siebie, w opowieści ludzi spotkanych na swej drodze, zagląda w przeszłość, mierzy się z traumami i wybijając czytelnika ze strefy komfortu, zadaje ważne pytania o nasz świat, imigrantów, ludzi wykluczonych, porzuconych, bezdomnych. Piękna, misternie utkana i poruszająca książka.

Wioletta Grzegorzewska, autorka „Guguł”

 

„Niewidzialni” to powieść o ludziach z marginesu społeczeństwa. Linie tematyczne przeplatają się, by opowiedzieć jedną wspólną historię: historię niewidzialności. Powieść, która chwyta za gardło.

Georgi Gospodinow, autor „Fizyki smutku”

 

Książka została przetłumaczona dzięki wsparciu bułgarskiego Narodowego Funduszu Kultury.

 

Patroni medialni: Bułgarski Instytut Kultury, Booklips.pl, ZdaniemSzota.pl, Literackie skarby świata całego, OczytanyFacet.pl.

 

Polecamy bardzo, bardzo!

 

Kliknij i obejrzyj zwiastun książki.