Wywiad Karoliny Chymkowskiej z Jasminem B. Frelihem, autorem powieści „Na pół”

Jasmin B. Frelih o samotności, słoweńskich geniuszach literackich i różnych sposobach doświadczania rzeczywistości w rozmowie z Karoliną Chymkowską (Booklips.pl)

 

Karolina Chymkowska: Gdybyś miał żyć w świecie po „Wielkiej Kakofonii”, co byłoby dla ciebie najbardziej dojmujące?

Jasmin B. Frelih: Jeden z moich wykładowców powiedział mi przy jakiejś okazji: „kiedy ludzie mówią, że wiedza to potęga, sądzą, że wiedza daje im środki, by tę potęgę zdobyć – w rzeczywistości jednak wiedza jest potęgą samą w sobie”. Dlatego sądzę, że brak możliwości poznania prawdy o otaczającym nas świecie byłby skazaniem na przerażającą niemoc.

Czy twoja osobista interpretacja „Na/pół” uległa zmianie na przestrzeni ostatniego roku, w kontekście panującej pandemii i globalnego kryzysu? Gdybyś miał tę książkę dzisiaj napisać od nowa, pokazałbyś inną perspektywę na bazie tych nowych i nieoczekiwanych doświadczeń?

„Na/pół” ukazało się w 2013 roku, ale pierwsze szkice powstały już w 2010. Pandemia należy do najświeższych czynników, które głęboko zmieniły nasz świat i nasze doświadczenie w minionej dekadzie, a zatem książka może być odczytywana odmiennie praktycznie co roku. Dla mnie to wspomnienie tego, jak postrzegałem wówczas świat, jak go rozumiałem i jak się prezentował w moich oczach. Dzisiaj ta relacja uległa rzecz jasna zmianie, ale cieszę się się, że mam coś, co pozwala mi pamiętać dokładnie, jak inaczej wszystko wyglądało.

 

Kliknij i przeczytaj dalszy ciąg wywiadu.

 

Fot. Passa Porta.